آخوند ملا محمدکاظم خراسانی

0
  • ولادت: ۱۲۵۵ق. —   محل ولادت: مشهد
  • وفات: ۱۳۲۹ق. —   محل دفن: نجف
  • محل تحصیل: مشهد، نجف
  • اساتید: حضرات شیخ مرتضی انصاری، سید علی شوشتری، ملا هادی سبزواری و …
  • شاگردان: سید ابوالحسن اصفهانی، آقا ضیاء­الدین عراقی، شیخ عبدالکریم حائری، میرزا محمدحسین نائینی و …
  • تألیفات: کفایه­الاصول، حاشیه بر منظومه ملا هادی سبزواری و …

شمار شاگردان این مرجع بزرگ و مدرس کم‌­­نظیر حوزه را تا سه هزار تن نوشته‌­اند و صدها مجتهد در محضر او تربیت یافتند. اشتغال به تدریس و تألیف، مانع الفت او با شب و شب­‌زنده­‌داری، عبادت و تهذیب نشد. از جوانی تا آخر عمر شریفش هر روز پیش از طلوع آفتاب، عشق امیرالمؤمنین او را به صحن مطهر می­‌کشانید. یکی از همسایگان آخوند می‌­گفت: «ناله سوزناک و گریه ایشان در نیمه­‌های شب، قلب هر سنگدلی را می­‌لرزاند.»

روحی بزرگ داشت، آن­قدر که آزار و بدگویی مخالفان، گردی بر خاطر لطیفش نمی­‌نشاند. یکی از سخنرانان مذهبی کربلا که همه جا از آخوند بد می­‌گفت، به علت بدهی تصمیم گرفت خانه­‌اش را بفروشد. مشتری، خانه را مشروط به امضا و اجازۀ آخوند می‌­خرید. هر چند آن سخنران روی دیدن آخوند را نداشت، به ناچار و با شرمندگی نزد ایشان رفت. این بزرگوار چند کیسۀ لیره به او داد و فرمود: «شما جزو علمایید، من راضی نیستم که در گرفتاری باشید، بدهی خود را بدهید و خانه را نفروشید.» واعظ کربلا شرمنده‌­تر شد و از آن پس در سلک مریدان آخوند درآمد.

در جریان نهضت مشروطه در ایران، آخوند خراسانی درس­‌هایش را تعطیل کرد و دیگر درس‌­های نجف نیز به پیروی از او تعطیل شد. بسیاری از علمای نجف، کربلا و کاظمین خود را برای سفر به ایران و دفاع از آن آماده ساختند. عصر سه­‌شنبه منزل آخوند شلوغ بود، قرار بود نماز صبح را در حرم بخوانند و پس از زیارت حرکت کنند. آخوند تا پاسی از شب بیدار بود، امانت­‌ها را به صاحبانشان پس داد و کارها را تقسیم کرد. نیمه شب به نماز ایستاد، پیش از نماز صبح دل درد شدیدی بر ایشان عارض شد، سرانجام پس از اقامۀ نماز صبح، این پیشوای بزرگ شیعیان رخت از جهان بربست. بعضی بر این باورند که وی به وسیله جاسوسان روسی و انگلیسی مسموم شد.

 کتاب افلاکیان خاک نشین، چاپ ششم، صفحه ۳۸.

پاسخ دهید