فتح الله شریعت اصفهانی

0

 کتاب افلاکیان خاک نشین، چاپ ششم، صفحه ۵۸.

وی از علمای آگاه به زمان خود بود که همواره وظیفه مرزبانی را به بهترین وجهی ایفاء می‌کرد، از هر کجا رخنه‌ای در مرز عقیده دینی پدید می‌آمد، به موقع به رفع فتنه و ترمیم رخنه می‌پرداخت. به دنبال رحلت میرزا محمدتقی شیرزای رهبری نهضت استقلال عراق در برابر انگلستان و نیز مرجعیت شیعیان جهان به ایشان انتقال یافت. سرپرستی نهضت را با مبارزه‌ای خستگی‌ناپذیر ادامه داد ولی با وجود این، رهبری دینی را مانند بار سنگینی بر دوش خود می‌دید.

ایشان در پی مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمن، کتابخانه بزرگی احداث کرد که دانش‌پژوهان از آن استفاده می‌کردند. همچنین صدور اعلامیه‌های فراوان که پرده از چهره استعمار می‌زدود از دیگر فعالیت‌های ایشان بود.

در ۱۳۱۳ق. که عازم بیت‌الله الحرام بود، در خلال سفر با تعدادی از علمای اهل سنت برخورد کرد و مباحثه‌ای در بعضی مسائل با آن‌ها انجام داد به گونه‌ای که آن‌ها از احاطۀ کامل وی به کتاب‌های اهل سنت تعجب کردند.

او را در خلوت دیده بودند که اشک‌ریزان با خدا چنین می‌گفت: «خدایا در آخرین روزهای زندگی‌ام در دنیا به ریاست مبتلا شده‌ام. من طاقت تحمل این امر بزرگ را ندارم و حال آنکه تو فردای قیامت از من سؤال خواهی کرد …»

۲۷ سال بعد از رحلت این مجاهد نستوه، وقتی می‌خواستند مرحوم آیت‌الله آقا حسین قمی را در کنار او دفن کنند، مقداری از قبر خراب شد و حاضران با تعجب دیدند جسد آن فقیه فرزانه چنان تازه است که گویا روز پیش به خاک سپرده شده است.

 

پاسخ دهید