ملا عباس تربتی

0
  • ولادت: ۱۲۸۸ق. —   محل ولادت: تربت حیدریه
  • وفات: ۱۳۶۲ق. —   محل دفن: مشهد
  • محل تحصیل: تربت حیدریه، مشهد
  • اساتید: حضرات حاج آقا حسین طباطبایی قمی، حکیم آقا بزرگ شهیدی و …
  • شاگردان: فرزندش حسینعلی راشد، محمدرضا ربانی و …

یکی از ابعاد برجستۀ زندگی این عالم ربانی، ورع و پاکی فوق­‌العادۀ او بود، به­‌گونه­‌ای که او را یک اسطورۀ تقوا در میان مردم نواحی تربت حیدریه می­‌شناختند.

به سختی به تحصیل ادامه داد و چون تنها پسر خانواده بود باید در کشاورزی به پدرش کمک می­‌کرد. این آیت سخت­‌کوشی، درس­‌هایش را هنگام بیل زدن در زمین با همسرش مباحثه می­‌کرد.

عاشق خدمت به مردم بود و شبانه‌روز برای هرگونه کار شرعی و حاجتی که مردم داشتند می‌شتافت. در زلزلۀ معروف خراسان، مردم را برای کمک به آسیب‌دیدگان تشویق می­‌کرد و ضمن سفارش بر مراعات امور شرعی، خود نیز سه شبانه‌روز بدون اینکه چیزی بخورد یا بخوابد در کمک به زلزله­‌زدگان و رسیدگی به امور آنان کوشید و به تنهایی بر جنازۀ بیش از هزار قربانی نماز خواند.

مراتب تقوی و طهارت او نه تنها بین مردم، بلکه در میان علما نیز زبانزد بود. آیت­‌الله حاج حسین قمی در مورد او می­‌فرمود: «حاج آخوند ملا عباس نه فقط از خوبان عالم اسلام بلکه از خوبان دنیاست.»

آیت­‌الله ربانی در مورد استادش می­‌گوید: «در سن کودکی همراه ایشان از راهی عبور می­‌کردم. نزدیک در خانه­‌ای بر سر راه، مقدار اندکی کاه و علف و این قبیل چیزها روی زمین ریخته ­شده ­بود، معلوم بود صاحب خانه هر چه لازم داشته جمع کرده و آنچه باقی مانده مورد استفاده­‌اش نبوده است. چون به آنجا رسیدیم، مرحوم آخوند راهش را کج کرد و فرمود: ”بیا از آن طرف برویم که مال مردم را ضایع نکنیم، نعمت خدا اسراف می­‌شود و صاحبش ممکن است راضی نباشد.“ من با تعجب به پدرم گفتم: ”مرا نزد کسی فرستاده­‌اید که تا این درجۀ شگفت‌­انگیز در امور دقت دارند! چه کسی واقعاً می­‌تواند پا به پای او برود؟“»

این مجاهد عظیم وصیت کرده بود که او را در صحن مطهر امام رضا دفن کنند تا قدم زائران حرم بر چشمان وی باشد.

 کتاب افلاکیان خاک نشین، چاپ ششم، صفحه ۲۳.

پاسخ دهید